Sebastian Szweda dołączył do zespołu marki TrainerPRO

Od dzisiaj mamy w drużynie TrainerPRO kolejnego zawodnika. Sebastian Szweda, bo o nim mowa, przejmuje obowiązki Współpracownika ds. sportowych. Trudno tego młodego człowieka określać mianem „nowego nabytku”, ponieważ powyższy termin wiąże się z pozyskaniem gracza spoza Klubu. Jednak Sebastian został wypatrzony na bazie dobrze zorganizowanego scoutingu, a następnie przygotowany pod kątem jednolitego Systemu Gry. Właściwie wychowanek, który teraz trafia do pierwszego zespołu. Witamy serdecznie i cieszymy się na owocną współpracę!

Wstęp brzmi nieco enigmatycznie, ale niesie ze sobą pewną interesującą i – co najważniejsze – prawdziwą historię. Marcin Gabor prowadził od 2008 roku pierwszą w Polce agencję scoutingowo-analityczną, noszącą nazwę ScoutingPRO. Podczas obserwacji drużyny juniorów Energetyka ROW Rybnik dostrzegł dobrze wyszkolonego technicznie, predestynowanego do gry kombinacyjnej, ofensywnego pomocnika. Kolejne obserwacje pozwoliły powiększyć zasoby informacji na temat Sebastiana Szwedy oraz potwierdzić pozytywne przymioty piłkarsko-charakterologiczne, jak również rozszerzyć wachlarz pozycji dostępnych dla niewysokiego gracza. W ten sposób została zawarta znajomość obu panów, wówczas ograniczającą się jedynie do współpracy na linii właściciel agencji scoutingowej – piłkarz. Dzięki poleceniu marki ScoutingPRO, środkowy pomocnik trafił do Pogoni Oleśnica. Obejmując Skrę Częstochowa, Trener Gabor sprowadził zawodnika Szwedę do drużyny spod Jasnej Góry.

Kooperacja w Skrze pozwoliła Sebastianowi poznać dobrze filozofię piłkarską Marcina Gabora, sposób rozumienia i postrzegania futbolu, wizję gry, detale strategiczno-taktyczne oraz warsztat szkoleniowy. Jak się miało okazać, w tym okresie zawodnik docenił nowatorskie spojrzenie na piłkę nożną, zarażając się tym sposobem myślenia. Mimo rychłego rozejścia zawodowych dróg, obaj Panowie pozostali w kontakcie. Sebastian Szweda odbył liczne konsultacje z Trenerem Gaborem, zgłębiał wiedzę, dopytywał, jednocześnie samemu zdobywając kolejne szlify w kierunku zawodu trenerskiego.

Do czerwca Sebastian reprezentował jeszcze barwy czwartoligowego Klubu - Krupiński Suszec. Mimo wielkiej pasji do gry, postanowił zrezygnować  z czynnego uprawiania sportu. Powtórnie przejął drugą drużynę Gwarka Ornontowice, znajdując się także w sztabie szkoleniowym pierwszego zespołu. – Sebastian to klasyczny przykład zawodnika niezrozumianego merytorycznie i zmarnowanego potencjału. Choć to akurat nie jego wina. Od dobrych kilku lat nie był zadowolony, występując w roli piłkarza. Być może kiedyś opowie o swoich spostrzeżeniach i powodach, bo te są niezwykle ciekawe i smutne zarazem, potwierdzając przyczyny zapaści rodzimego futbolu. Znam te historie, jednak szanuję prawo Sebastiana do decydowania o ewentualnym upublicznieniu swoich przemyśleń. Wahał się, kiedy zacząć szkoleniową drogę. Namawiałem zawodnika długo, by ostatecznie stał się Trenerem. I cieszę się, że taka decyzja zapadła – tłumaczy Trener Gabor.

A dlaczego człowiek zarządzający marką TrainerPRO zaprosił swojego byłego piłkarskiego podopiecznego do współpracy? – Znam Sebastiana od wielu lat. Mam do niego pełne zaufanie pod względem ludzkim. Obowiązkowy, sumienny i działający profesjonalnie. Ponadto cenię jego szkoleniowy potencjał. A potrafię ocenić ten aspekt bodaj najlepiej, ponieważ śledzę rozwój stawiającego pierwsze kroki Trenera Szwedy od dawna. Doceniałem od początku ogromną dociekliwość taktyczną, dziesiątki analitycznych pytań, setki godzin dyskusji. Wszystkie te czynniki pokazały mi, że determinacja tego człowieka znajduje się na odpowiednim poziomie. A z każdym kolejnym spotkaniem dostrzegałem rosnący zasób możliwości. Oczywiście, przed tym dżentelmenem jeszcze mnóstwo pracy, ale potencjał tkwi weń ogromny. Co szalenie istotne, Sebastian nie tylko zna moją filozofię piłkarską, ale przede wszystkim ją czuje. A to ogromny kapitał. Jestem przekonany, że marka TrainerPRO będzie miała duży pożytek ze wsparcia Pana Szwedy – podsumowuje Trener i analityk piłkarski.

Nasz nowy Współpracownik ds. sportowych pomoże w codziennej pracy agencji analityczno-doradczej, wesprze projekty długofalowe, jak również weźmie udział w procesie organizacyjnym wybranych wydarzeń.