Relacja ze stażu w Dynamie Drezno

W dniach 18-23.09 ubiegłego roku trzech młodych Trenerów odbyło staż szkoleniowy w Akademii Dynama Drezno. Kompleksową organizacją hospitacji zajęła się - oczywiście - marka TrainerPRO, korzystając z kontaktów Marcina Gabora na terenie wielu krajów piłkarskiej Europy. Jednym z Uczestników stażu stał się Wojciech Zieliński, chętnie dzieląc się wrażeniami z wyjazdu.

Wizyta w Dynamie Drezno, czyli coś więcej niż staż

Wyjazdy szkoleniowe na hospitacje do najlepszych polskich klubów lub klubów zagranicznych to jeden z fundamentów zdobywania wiedzy, doświadczeń i kontaktów dla trenera piłki nożnej. Jednak z doświadczenia wiem, że takie wizyty wypadają różnie i często - mimo inwestycji znaczących środków - możemy się nieźle "przejechać" na jakości stażu. Zdarzają się sytuacje kuriozalne, gdy w klubie hospitowanym nikt nie wie, że pojawi się jakaś grupa trenerów z Polski, a całe przedsięwzięcie okazuje się wycieczką po stadionie i obserwacją zza płotu treningów akademii czy pierwszego zespołu, bez jakichkolwiek merytorycznych treści, jakie powinien nieść taki wyjazd. Jednak współpraca z Panem Gaborem i marką TrainerPRO od początku, już na organizowanych warsztatach piłkarskich, była niesamowicie profesjonalna i merytoryczna, dlatego też wraz z dwoma kolegami po fachu zdecydowaliśmy się na większe przedsięwzięcie i w pełni zaufania udaliśmy się na zagraniczną hospitację do Dynama Drezno.

Już sama rekrutacja na staż może trochę zdziwić, w końcu po co komu nasze CV, informacje o nas? Dotąd tylko płaciłem i byłem zapisany na wyjazd. Ale według mnie to dobry znak, nie jesteśmy traktowani jako kolejne złotówki na koncie organizatora, natomiast za włożoną chwilę trudu na opis naszych oczekiwań otrzymujemy pełne wsparcie merytoryczne już na starcie, wraz z analizą polecanego miejsca wyjazdu do potrzeb trenera. Oczywiście, wybór klubu nie był przypadkowy, każdy z grupy trenerów (wyjazd 3-osobowy, bo na większe grupy nie ma tutaj pozwolenia - ze względu na jakość) określi dokładnie, jakimi rocznikami w akademii Dynama jest zainteresowany. Następnie tydzień przed wyjazdem otrzymaliśmy dokładną rozpiskę treningową dla wszystkich roczników oraz kilka szczegółowych informacji dotyczących Akademii.

Już na miejscu okazało się, że sam koordynator grup młodzieżowych oczekuje na nasz przyjazd, a pierwsze spotkanie przebiegło pod znakiem ustalania szczegółów dotyczących zajęć w klubie. Oczywiście, codziennie spotykaliśmy się z koordynatorem oraz poszczególnymi osobami z pionu sportowego (zarówno pierwszego zespołu, jak i akademii), aby uczestniczyć w ich działaniu. Począwszy od działu Skautingu, po dział Analizy Wideo. Pełne wytłumaczenie działania klubu, wizji przyszłościowej, sytuacji lokalnej i tłumaczenie działalności w regionie, zapoznanie z systemem pracy, zasad i ciekawostek, jakie wprowadza Dynamo Drezno, dało nam obraz doskonale skrojonego na miarę regionu klubu. Klubu, który wie gdzie jest jego miejsce w "piramidzie" niemieckiej piłki, klubu z jasną wizją przyszłości i tego, co jeszcze przed nim. Nikt tam nie twierdził, że jesteśmy najlepsi i mamy monopol na wiedzę. Wręcz przeciwnie - spotkaliśmy się z podejściem: "U nas wygląda to tak i tak, jak jest u Was, co byście mogli nam poradzić lub sami byście zmienili na naszym miejscu". W pełni profesjonalne podejście, gdzie obie strony czerpią wymierne zyski w postaci dodatkowych doświadczeń.

Był to nasz pierwszy wyjazd dzięki współpracy z marką TrainerPRO, ale na pewno nie ostatni. Każda wizyta zorganizowana w ten sposób to bezcenna dawka wiedzy, którą każdy z trenerów powinien w miarę możliwości zbierać jak najczęściej. Kto się nie rozwija, ten się cofa.

Wojciech Zieliński

 

Wszystkich zainteresowanych zdobywaniem wiedzy za pośrednictwem stażów trenerskich (także dla osób bez uprawnień - przyszłych Trenerów), zapraszamy do zapoznania się z istotnymi informacjami. Tekst na temat Usługi Fakultatywnej o nazwie "Pomoc w organizacji stażu trenerskiego" znajduje się w tym miejscu.

W przypadku jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu z biurem marki TrainerPRO.